Üdvözöljük a

Pogátsa Zoltán közgazdász tartott előadást hazánk gazdasági helyzetéről a nógrádi cégvezetőknek

honlapján!

-

Országos rendezvénynaptár

<< 2025 Május >>
KeSzeCsüSzoVa
   1234
567891011
1213141516
17
18
19202122232425
262728293031 

Pogátsa Zoltán közgazdász tartott előadást hazánk gazdasági helyzetéről a nógrádi cégvezetőknek

Szerző: Sréter István | 2025. május 15.

A Nógrád Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara „Szövetségben a Vállalkozókkal” című programsorozatának részeként került megrendezésre a „Vezetői, Üzleti Klub” májusi eseménye, amelynek meghívott előadója Pogátsa Zoltán közgazdász volt. A hollókői Hotel Castellumban megtartott rendezvényen a vállalkozók részletes és adatokkal alátámasztott elemzést hallhattak Magyarország aktuális gazdasági helyzetéről.

 

Pogátsa előadásában kiemelte, hogy két szélsőséges nézőpont uralja jelenleg a gazdasági diskurzust: az egyik az államcsőd lehetőségét vetíti előre, míg a másik szerint a magyar gazdaság virágkorát éli. A közgazdász egyik állásponttal sem értett egyet, és az előadás során számos statisztikai adat segítségével árnyalta a valós képet. Felhívta a figyelmet arra, hogy az állami költségvetés szerkezeti problémákkal küzd, az euró-forint árfolyam gyengülő tendenciát mutat, a GDP stagnál, az infláció újra növekedésnek indult, és az uniós források elmaradása is komoly kihívást jelent.

 

 

Kiemelte, hogy a magas kamatszint rendkívül negatív hatással van a gazdaságra: az állam kamatkiadásai meghaladják az oktatásra vagy a nyugdíjakra fordított összegeket. Ez a gyakorlat hosszú távon tovább növeli a költségvetési hiányt, miközben kevesebb forrás jut a társadalmi felzárkózást elősegítő programokra. Ugyanakkor állami hitelprogramokkal igyekeznek enyhíteni a vállalkozások terheit.

 

Az előadásban szó esett a bérek és a fogyasztás összefüggéseiről is. Pogátsa szerint a béremelés valóban élénkítené a gazdaságot, ugyanakkor ennek feltétele a termelékenység növelése, amely területen hazánk az elmúlt másfél évtizedben nem tudott jelentős előrelépést felmutatni.

 

A közgazdász hangsúlyozta: a jelenlegi gazdasági helyzetben kulcsfontosságú lenne az állami beruházások növelése, különösen a humán tőke – például oktatás, egészségügy – fejlesztése, valamint az infrastruktúra korszerűsítése. Véleménye szerint a nagyberuházásokat nem megállítani, hanem ösztönözni kellene, hiszen azok képesek pozitív hatást gyakorolni a gazdaság egészére a kapitalista rendszer logikája szerint.

 

A tartalmas előadás értékes gondolatokat kínált a megjelent vállalkozóknak, akik naprakész képet kaphattak a hazai gazdasági folyamatokról, és hasznos szempontokat vihettek haza döntéseik megalapozásához.